ВЕЛИКА ПРИЧА И ПОБУНА У ЗЕМЉИ ЧАРОБЊАКА ИЗ ОЗА

Аутори

  • Јасмина А. Теодоровић Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет
  • Марија В. Лојаница Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет

Кључне речи:

дискурс, прича, реални и симболички поредак, наративни текст, траг, време

Сажетак

У раду се анализира комплексност интеракције реалног и симболичког поретка оличеног у траг-структури језичког система, те начин на који дискурзивне праксе конструишу и деконструишу хумани субјект, као и његову свест о себи и Другоме. Особености односа реалног и симболичког преиспитиване су и на релацији Прича-Приповедање. Такође, рад, између осталог, покреће и следеће суштинско питање: да ли се записивањем, или, општије речено, приповедањем реално / животно укида.

Биографије аутора

Јасмина А. Теодоровић, Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет

Јасмина Теодоровић рођена је 1973. године у Крагујевцу. 1998. године дипломирала је на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду. Од 1999. до 2002. била је запослена као лектор за енглески језик на Филолошком факултету Универзитета у Београду (наставно одељење у Крагујевцу), од 2002. запослена је као лектор за енглески језик на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Докторске студије из књижевности на Филолошко-уметничком факултету уписала је у јануару 2008. Ангажована је као преводилац за научни часопис Наслеђе. Учествовала је на више међународних и домаћих научних скупова и аутор је више научних и стручних чланака из области лингвистике, науке о превођењу и науке о књижевности. Аутор је практикума Focus on Language: А Workbook for Students Majoring in English. Области интересовања: наука о књижевности, наука о превођењу. Живи у Крагујевцу.

Марија В. Лојаница, Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет

Марија Лојаница рођена је 1979. године у Крагујевцу. 2003. године дипломирала је на Филолошком факултету Универзитета у Београду (наставно одељење у Крагујевцу). Од 2004. запослена је као лектор за енглески језик на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Докторске студије из књижевности на Филолошко-уметничком факултету уписала је у јануару 2008. Учествовала је на више међународних и домаћих научних скупова и аутор је више научних и стручних чланака из области науке о превођењу и науке о књижевности. Живи у Крагујевцу.

Референце

1. Bart, Rolan, Zadovoljstvo u tekstu, preveo Jovica Aćin, Gradina, Niš, 1975.
2. Божовић, Гојко, „Дух хилијазма и дух приповедања“, Антиутопије у словенским књижевностима, Научно друштво за словенске уметно-
сти и културе, приредио Дејан Ајдачић, ТИА, „Јанус“, Београд, 1999.
3. Дерида, Жак, О граматологији, превела Љерка Шифлер-Премац, Веселин Маслеша, Сарајево, 1976.
4. Derida, Žak, „Структура, знак и игра у дискурсу хуманистичких наука“, Žak Derida, Bela mitologija, izbor i prevod Miodrag Radović, Bratstvo-jedinstvo, Novi Sad, 1990.
5. Jevremović, Petar, Telo, fanatizam, simbol, Službeni glasnik, Beograd, 2007.
6. Lakan, Žak, Četiri temeljna pojma psihoanalize, prevela Mirjana Vujanić-Lednicki, Naprijed, Zagreb, 1986.
7. Lacan, Jaques, Ecrits: A Selection, Tavistock Publications, Routledge, 1989.
8. Pekić, Borislav, Marginalije i moralije (misli), priredila Ljiljana Pekić, Solaris, Novi Sad, 2008.
9. Пекић, Борислав, Нови Јерусалим: готска хроника, Политика, Народна књига, 2004.
10. Porter, H. Abot, Uvod u teoriju proze, prevela Milena Vladić, Službeni glasnik, Beograd, 2009.
11. Riker, Pol, Vreme i priča, I, prevele Slavica Мiletić i Ana Moralić, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Sremski Karlovci; Novi Sad, 1992.
12. Рикер, Пол, Сопство као други, превео Спасоје Ћузулан, Јасен, Службени лист СЦГ, Београд, Никшић, 2004.
13. Фуко, Мишел, Надзирати и кажњавати, превела Ана А. Јовановић, Просвета, Београд, 1997.
14. Фуко, Мишел, Археологија знања, превео Младен Козомара, Плато, Београд, 1998.
15. Fuko, Mišel, Poredak diskursa: pristupno predavanje na Kolež de Fransu, preveo Dejan Ajdačić, Karpos, Loznica, 2007.
16. Фуко, Мишел, Историја лудила у доба класицизма, превела Јелена Стакић, Нолит, Београд, 1980.
17. Felman, Shoshana, Writing and Madness (Literature/Philosophy/Psychoanalysis), Stanford University Press, Palo Alto, California, 2003.
18. Džejmson, Fredrik, Marksizam i forma, Beograd, Nolit, 1974.
19. Džejmson, Fredrik, Političko nesvesno: Pripovedanje kao društvenosimbolički čin, prevео Dušan Puhalo, Rad, Beograd, 1984.
20. Wilce, M. James, “Language and Madness”, A Companion to Linguistic Anthropology, ed. Alessandro Duranti, Blackwell Publishing Ltd., USA, UK, Australia, 2006, 414-430.
21. http://www.michel-foucault.com/quote/2005q.html

Downloads

Објављено

25.12.2009

Како цитирати

Теодоровић, Ј. А., & Лојаница, М. В. (2009). ВЕЛИКА ПРИЧА И ПОБУНА У ЗЕМЉИ ЧАРОБЊАКА ИЗ ОЗА. Наслеђе, 6(14/2), 291–303. преузето од http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/248