СТАНДАРДИЗОВАЊЕ КОМЕНТАРА У СРПСКОЈ ШТАМПИ  АНАЛИЗА САДРЖАЈА И ФОРМЕ КОМЕНТАРА У ЛИСТОВИМА „ЈАВНОСТ“, „ГЛАС ЈАВНОСТИ“ И „ОСЛОБОЂЕЊЕ“

Аутори

  • Татјана Вулић Универзитет у Нишу, Филозофски факултет

Кључне речи:

коментар, уводни, колумна, новинарски облици изражавања, штампа

Сажетак

Циљ овог рада јесте да анализом садржаја и форме коментара у листовима ЈАВНОСТ, ГЛАС ЈАВНОСТИ и ОСЛОБОЂЕЊЕ, утврди да ли задовољавају захтевану форму коментара као облика новинарског изражавања. Показано је да коментари у обрађеним листовима имају елементе фактографских облика новинарског изражавања, као и елементе аналитике. Светозар Марковић направио је помак и поставио стандарде у дотадашњој пракси писања новинских коментара. У такозваном уводничком ступцу, Марковић је врло вешто правио спој између редакцијског коментара – уводника, колумне (лични став аутора), полемике и аналитичког коментара. Ако у савременој теорији новинарства важи правило да сваки прави коментар има елементе ових подврста, као и да коментарисање значи јавно ангажовање, заузимање става, изношење оцене о једном догађају, а пре тога аналитичко истраживање, закључујемо на основу анализе садржаја и форме Марковићевих коментара да задовољавају захтевану форму овог облика новинарског изражавања. Зато Светозара Марковића можемо назвати утемељивачем правила и стандарда писања коментара у српској штампи.

Author Biography

Татјана Вулић, Универзитет у Нишу, Филозофски факултет

Татјана Вулић
Рођена je 1967. године у Крагујевцу. На Факултету политичких наука у Београду дипломирала, магистрирала и докторирала 2004. године. Дуго година радила као новинар у дописништву Телевизије Београд у Крагујевцу. Од 2008. године предаје Штампу, Телевизију, Агенцијско и Истраживачко новинарство у звању доцента на Филозофском факултету Универзитета у Нишу. Објавила је књигу Крагујевачка штампа у XIX веку (2007). Бави се истраживањем традиционалних медија (Штампа, Телевизија) и нових медија (Интернет).

Референце

Аранаутовић 1912: А. Аранаутовић, Штампарије у Србији у XIX веку, Државна штампарија, Београд.
Бјелица 1985: М. Бјелица, Велике битке за слободу штампе, Универзитетска ријеч, Подгорица.
Бјелица 1975: М. Бјелица, Политичка штампа у Србији, Југословенски институт за новинарство, Београд.
Бјелица, Јевтовић 2006: М. Бјелица, З. Јевтовић, Историја новинарства, Мегатренд Универзитет примењених наука, Београд.
Вулић 2007: Т. Вулић, Крагујевачка штампа у XIX веку садржинско-жанровске одлике, Народна библиотека „Вук Караџић“ Крагујевац, Крагујевац.
Јовановић 1920: С. Јовановић, Светозар Марковић, Г. Кон, Београд. Лукач 1969: С. Лукач, Теорија и техника новинарства (скрипта ФПН), Београд.
Марковић 1965: С. Марковић, О нашем закону о печатњи, Сабрани списи, Народна књига, Београд.
Славковић 1979: Д. Славковић, Теорија и пракса новинарства – жанрови, Савремена администрација, Београд.
Спасић 1975: Ж. Спасић, Век успона Крагујевца, Светлост, Крагујевац. Тодоровић 1998: Н. Тодоровић, Савремено новинарство, Чигоја штампа, Београд.
Тодоровић 2002: Н. Тодоровић, Интерпретативно-истраживачко новинарство, Чигоја штампа, Београд.
Шумаревић 1936: С. Шумаревић, Штампа у Срба до 1839. године, Луча, Београд.

Новине:
Јавност, година 1873, 1874.
Глас јавности 1874.
Ослобођење 1875.

Downloads

Објављено

26.06.2011

Како цитирати

Вулић, Т. (2011). СТАНДАРДИЗОВАЊЕ КОМЕНТАРА У СРПСКОЈ ШТАМПИ  АНАЛИЗА САДРЖАЈА И ФОРМЕ КОМЕНТАРА У ЛИСТОВИМА „ЈАВНОСТ“, „ГЛАС ЈАВНОСТИ“ И „ОСЛОБОЂЕЊЕ“. Наслеђе, 8(17), 245–266. преузето од http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/334