„LANDESKUNDE“ У НАСТАВИ НЕМАЧКОГ ЈЕЗИКА
Кључне речи:
„Landeskunde“, култура, комуникација, интеркултуралност, методика, немачки језикСажетак
Модерна настава страног језика више не подразумева само преношење и проверу језичког знања, већ и усвајање и развијање различитих језичких и комуникативних компетенција. Међутим, све већи значај приписује се и познавању стране и сопствене културе, јер интеркултурална компетенција јесте једна од кључних компетенција у савременом друштву и без ње је успешна комуникација у свету глобализације немогућа. У настави немачког језика култура се пре свега обрађује у оквиру тематских јединица посвећених „Landeskunde“, која ученицима и студентима даје прилику да се упознају са различитим аспектима живота у земљама немачког говорног подручја („DACH-Konzept”). На тај начин подстиче се и боље разумевање друге културе (као и сопствене), што увелико олакшава и комуникацију са говорницима немачког језика као матерњег. Циљ овог рада јесте да се истакне значај и корист од имплементације „Landeskunde“ у наставу немачког језика као страног, као и да се предоче различите методе које могу да се користе приликом обраде ове теме.
Референце
Гаjдош/Милер 2011: U. Gaidosch/C. Müller, Zur Orientierung Basiswissen Deutschland, Ismaning: Hueber.
Дуден 2001: Duden – Universalwörterbuch, Mannheim: Bibliographisches Institut (CD-Rom).
Енерт/Вацел 2001: R. Ehnert/G. Wazel, Landeskunde, in: G. Henrici, C. Riemer, Einführung in die Didaktik des Unterrichts Deutsch als Fremdsprache mit Videobiespielen, Baltmannsweiler: Schneider Verlag Hohengehren, 273-281.
Лојполд 2007: E. Leupold, Landeskundliches Curriculum, in: K-R. Bausch et al. (Hrsg.), Handbuch Fremdsprachenunterricht, Tübingen: Francke Verlag, 127-133.
Лизебринк 2007: H-J. Lüsebrink, Kultur- und Landeswissenschaften, in: K-R. Bausch et al. (Hrsg.), Handbuch Fremdsprachenunterricht, Tübingen: Francke Verlag, 60-65.
Лушер 2006: R. Luscher, Landeskunde Deutschland, München: Verlag für Deutsch Renate Luscher.
Нининг 2008: V. Nünning, Schlüsselkompetenzen: Qualifikationen für Studium und Beruf, Stuttgart: Metzler.
Падрос/Бихеле 2003: A. Padrós/M. Biechele, Didaktik der Landeskunde, Berlin: Langenscheidt.
Пиласки и др. 2011: А. Pilaski et al., Entdeckungsreise D-A-CH: Kursbuch zur Landeskunde, Berlin: Langenscheidt.
Шторх 2009: Г. Storch, Deutsch als Fremdsprache: eine Didaktik: theoretische Grundlagen und praktische Unterrichtsgestaltung, München: Fink.