РЕФОРМА СОЦИЈАЛНЕ ПОЛИТИКЕ У ТОМАС ПЕЈНОВОМ ПАМФЛЕТУ ЗЕМЉОРАДНИЧКА ПРАВДА

Аутори

  • Виолета Весић Државни универзитет у Новом Пазару, Департман за филолошке науке

Кључне речи:

Закон о земљорадњи, природна својина, унапређена својина, цивилизација, социјална политика

Сажетак

Овај рад расправља о Томас Пејновом плану за спречавање ширења сиромаштва и у исто време спречавање акумулације богатства у Француској XVIII века. Пејн истиче важну разлику између природне својине, која је предата човеку на чување након постања света, и вештачке својине, која је настала под утицајем човечанства и у којој и види решавање централног питања сиромаштва. Пејн тврди да је човек некада имао права стечена рођењем, а да су се таква права одржала само у неким примитивним друштвима попут северно-америчких племена Индијанаца, јер су и услови живота тамо били блиски природи. Пошто није било могуће вратити се у првобитно стање природне својине из стања цивилизованог друштва, Пејн предлаже да сви они који у поседу имају неку земљу треба да плате једнократну накнаду као и годишњи порез на име оних којима су ускраћена та права.

Референце

Kej 2005: H. J. Kaye, Thomas Paine and the Promise of America, New York: Hill and Wang.

Klejs 1989: G. Claeys, Thomas Paine: Social and Political Thought, London: Routledge.

Mot, Jorgenson 1936: F. L. Mott, C. Jorgenson, Benjamin Franklin, American Writers Series, New York: American Book Company.

Pejn 1797: T. Paine, „Agrarian Justice, 1797”, in The Collected Writings, ed. E. Foner, New York: The Library of America, 1995.

Downloads

Објављено

30.06.2014

Како цитирати

Весић, В. (2014). РЕФОРМА СОЦИЈАЛНЕ ПОЛИТИКЕ У ТОМАС ПЕЈНОВОМ ПАМФЛЕТУ ЗЕМЉОРАДНИЧКА ПРАВДА. Наслеђе, 11(27), 77–81. преузето од http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/602