АНАЛИЗА РОДА У РОМАНУ СРАМОТА Џ. М. КУЦИЈА
Кључне речи:
жене, маргинализованост, Јужна Африка, независност, систем моћи, стереотипСажетак
Овај рад се бави положајем жена у доба након добијања не зависности у Јужној Африци. Поред тога, циљ рада је и анализа односа између мушкараца и жена, белих и црних људи након периода колонизације. Рад се ослања на ауторитете постколонијал не теорије попут Саида и Бабе. Промена животних околности преокренула је некадашњи систем моћи и заменила улоге. Бели човек је сада принуђен да се навикне на то да више није господар, заштићен и супериоран, те да се лако може наћи и у улози слуге. Но, промена система моћи оставила је жене и даље маргиналном категоријом, која за своје парче слободе мора да се бори и против белог и против црног мушкарца. Стереотипи и традиционална учмалост опстају и не дозвољавају постојање ‘другости’. Сама и самостална жена у унутрашњости Јужне Африке осуђена је на терор већине.
Референце
Baba 2004: H. Baba, Smeštanje kulture, Beograd: Beogradski krug.
Godwin, R. Ј. М. Coetzee’s Disgrace and Colonial Acqusition. On The Wing 2.0, 2011. Fullcrow. 30.04.2013.
Gravdal 1991: K. Gravdal, Ravishing Maidens: Writing Rape in Medieval French Literature and Law, Philadephia: Universtity of Pensylvania Press.
Grejem 2003: L. Graham, Reading the Unspeakable: Rape in J. M. Coetzee’s Disgrace, Journal of Southern African Studies, 29, II, 433-444.
Higins-Silver 1991: L. Higgins-Silver, Rape and representation, New York: Columbia University Press.
Kuci 2003: Dž. M. Kuci, Sramota, Beograd: Paideia.
Кuci 2004: Ј. М. Coetzee, In the Heart of the Country, London: Vintage Books.
Lovraj 1999: E. Lowry, Like a Dog, London: London review of Books, 21, 12-14.
Said 2002: Е. Said, Kultura i imperijalizam, Beograd: Beogradski krug.