ПРЕДЛОЗИ И ПРИРОДНЕ ПОЈАВЕ: КОНТРАСТИВНА АНАЛИЗА СРПСКОГ, ФРАНЦУСКОГ И ГРЧКОГ ЈЕЗИКА

Аутори

  • Веран Ј. Станојевић Универзитет у Београду, Филолошки факултет
  • Тијана В. Ашић Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет

Кључне речи:

preposition, mass, count, discrete, space, time, contrastive analysis

Сажетак

У овом раду анализирамо просторне и временске употребе предлога по, на и у у српском језику и њихове еквиваленте у француском и грчком језику. Показујемо да се семантика ових предлога заснива на основним спацијалним односима „контакт“ и „садржавање“, а да се ограничења која они постављају на природу објекта локализације и локализатора могу објаснити концептуалном опозицијом „дискретно – континуирано“.

Биографије аутора

Веран Ј. Станојевић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет

Веран Станојевић рођен је 1967. у Ваљеву. Докторирао је 2004. на Универзитету Париз 7 - Дени Дидро у Паризу из области дескриптивне, аутоматске и формалне лингвистике. Аутор је, заједно са Тијаном Ашић, књиге Семантика и прагматика глаголских времена у француском језику (2006), као и више чланака објављених у домаћим и међународним часописима. У штампи му је књига Синтакса и семантика кардиналних бројева у француском. Члан је екипе Семантика и моделизација при Лабораторији за формалну лингвистику у Паризу, као и Института за когнитивне науке при CNRS-у у Лиону. Држао је предавања по позиву на Сорбони, у Женеви и Нојсателу. Ради као доцент на Катедри за романистику Филолошког факултета у Београду.

Тијана В. Ашић, Универзитет у Крагујевцу, Филолошко-уметнички факултет

Тијана Ашић рођена је 1973. у Београду. Докторирала 2004. у Женеви из лингвистике и у Лиону из когнитивних наука. За докторат добила награду Charles Bally Универзитета у Женеви. Аутор је, заједно са Вераном Станојевићем, књиге Семантика и прагматика глаголских времена у француском језику (2006), као и више радова објављених у међународним часописима. За свој рад о предлозима у јужнословенским језицима добила је 2003. награду Naylor на Универзитету у Охају. Тренутно јој је у штампи у Швајцарској издавачкој кући “Дроз” књига Espace, temps, prepositions (Простор, време, предлози). Ради као доцент на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Референце

Ašić, Tijana, (2004), Mental representations of space and time: a pragmatic analysis of linguistic facts in French and other languages, PhD thesis, University of Geneva & University of Lyon 2.
Ašič Tijana (2007), “ The power of prepositions: Is he sleeping now or usually?“, ed by: L. de Saussure, J. Moeschler & G. Puskas, Tense, mood and aspect, Cahiers Chronos 17, Amsterdam, New York.
Aurnague Michel, Vieu Laure & Borillo, André, (1997), „Représentation formelle des concepts spatiaux dans la langue“; in, Denis, M (ed.), Langage et cognition spatiale, Paris, Masson, 69-102.
Bopp, Franz, (1833), Vergleichende Grammatik des Sanskrit, Zend, Griechischen, Lateinischen, Gotischen und Deutchen. Vol I, Berlin, Ferdinand Dümmler.
Casati, Roberto & Varzi, Achille, (1999), Parts and places: the structure of spatial representation, A Bradford Book, the MIT Press, Cambridge, Massachusetts, London, England.
Ivić, Milka, (1995), O zelenom konju, XX Vek, Beograd.
Jackendoff, Ray, (1996), “The Architecture of Linguistic – Spatial Interface“, in Bloom, P. Pustejovsky J. (1995), The Generative Lexicon, Cambridge (Mass.), The MIT Press.
Talmy, Leonard, (2000), Toward a cognitive Semantics, A Bradford Book, MIT Press.
Vandeloise, Claude, (1986), L’espace en français, Paris, Minuit. Vendler, Zenon, (1957), “Verbs and Times“, Philosophical Review 56, 143-160.

Downloads

Објављено

30.06.2008

Како цитирати

Станојевић, В. Ј., & Ашић, Т. В. (2008). ПРЕДЛОЗИ И ПРИРОДНЕ ПОЈАВЕ: КОНТРАСТИВНА АНАЛИЗА СРПСКОГ, ФРАНЦУСКОГ И ГРЧКОГ ЈЕЗИКА. Наслеђе, 5(9), 19–27. преузето од http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/121