ПРОУЧАВАЊЕ ЕПОХА И СТИЛОВА У СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ 19. И 20. ВЕКА

Аутори

  • Малиша Станојевић Универзитет у Београду, Филолошки факултет

Кључне речи:

култура, уметност, књижевност, књижевно-историјска периодизација, епохе, стилови, глобализам, политичко гледиште, романтизам, реализам, модерна, авангарда, књижевна мапа, књижевни континуитет

Сажетак

У раду се анализира положај српске културе и књижевности, утврђивање граница епоха и стилова, са свим специфичностима које се могу уочити у проучавању српске књижевности са становишта књижевне историје. Рад се заснива на покушају разлучивања поступака у стварању схеме српске књижевности и формирању њене историје. Посебна пажња је посвећена концепцијама које су у својим историјама књижевности формирали Јован Скерлић и Јован Деретић, као и књижевни теоретичар Драгиша Живковић. Указује се на могућност осавремењавања представљања српске књижевности посредством књижевне мапе, која показује нов квалитет из домена визуелне студије у тумачењу периодизације и јаснијег дефинисања књижевних епоха, праваца и стилова 19. и 20. века.

Author Biography

Малиша Станојевић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет

Малиша Станојевић рођен је у Рачи (крагујевачкој) 1949. године. На Филолошком факултету у Београду дипломирао је на групи за српскохрватски језик и југословенске књижевности. Магистрирао је на смеру за савремену српску књижевност одбраном рада „Теме и структуре наративне прозе Милице Јанковић”. На Филолошком факултету у Београду одбранио је докторску дисертацију „Краљ Петар Први као књижевни лик у писаној и усменој традицији”. Радио је на програмима радија као новинар у редакцијама „Радио Београда” и обављао је лекторске послове. Запослен је на Филолошком факултету у Београду и управник је Одсека за студентска питања. Од 2002. до 2005. године је академски управник Одсека за филологију Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. У Наставном одељењу у Крагујевцу (сада: Филолошко-уметнички факултет), на Групи за српски језик и књижевност радио је као асистент и као наставник на предмету Културна историја Срба. Оснивач је и уредник „Библиотеке Лицеј” и оснивач часописа за књижевност, уметност и културу „Наслеђе”. Уредник је у издавачкој кући „Кораци”, Крагујевац. Уредио је фотомонографију „Крагујевац” (2007), Зборник радова у спомен Радоју Домановићу (1908-2008) „Лако перо Радоја Домановића”, а уредник је Сабраних дела овог писца. Учесник је већег броја научних скупова, књижевних вечери, а одржао је већи број предавања из области српске књижевности и културне историје Срба. Објављене књиге: Портерт народнога краља, Трагом српскога вожда (монографије), Осено дрво живота (алегорично-поетски роман), Месец у сламеном шеширу (књига песама), Епохе и стилови у српској књижевности 19. и 20. века (приредио са Слободаном Лазаревићем). Објавио је већи број научних радова, студија, есеја, приказа, критика, рецензија, кратких прича, песама, текстова у области уметности и културног стваралаштва у многим значајним листовима и часописима. Заступљен је у Библиографском речнику Међународног славистичког центра, Београд, 2005. и Библиографском речнику Центра за митолошке студије Србије, Рача, 2006. Бави се проучавањем савремене српске књижевности и културне историје Срба. Члан је Удружења књижевника Србије и Савета Центра за митолошке студије Србије.

Референце

Јован Скерлић, Историја нове српске књижевности, Београд, 1997.
Јован Скерлић, „Научни метод књижевне историје од Жоржа Ренара“ (1900), Писци и књиге, VI, Београд, 1964.
Јован Деретић, Историја српске књижевности, Београд, 2002.
Драгиша Живковић, Европски оквири српске књижевности, књ. I, Београд, 1997.
Стојан Новаковић, Историја и традиција, Београд, 1982.
Ђерђ Лукач, Историјски роман, Београд, 1958.
Арон Гуревич, Категорије средњовековне културе, Нови Сад, 1994.
Иполит Тен, „Увод у историју енглеске књижевности“, Есеји, Београд, 1969.
Х. В. Јансон, Ентони Ф. Јансон, Историја уметности, Београд, 2005.
Малиша Станојевић, Слободан Лазаревић, Епохе и стилови у српској књижевности 19. и 20. века, Београд – Крагујевац, 2002.
Критички термини историје уметности, (приредили Роберт С. Нелсон и Ричард Шиф), Нови Сад, 2004.
Антоан Компањон, Демон теорије, Нови Sад, 2001.

Downloads

Објављено

21.10.2009

Како цитирати

Станојевић, М. (2009). ПРОУЧАВАЊЕ ЕПОХА И СТИЛОВА У СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ 19. И 20. ВЕКА. Наслеђе, 6(13), 45–60. преузето од http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/189