STUDY IN EPOCHS AND STYLES OF SERBIAN 19TH AND 20TH CENTURY LITERATURE

Authors

  • Малиша Станојевић University of Belgrade, Faculty of Philology

Keywords:

култура, уметност, књижевност, књижевно-историјска периодизација, епохе, стилови, глобализам, политичко гледиште, романтизам, реализам, модерна, авангарда, књижевна мапа, књижевни континуитет

Abstract

The paper analyses the status of Serbian culture and literature, the establishment of epochs and styles, including all the distinguishing features which are to be observed when taking a research into the Serbian culture and literature from the perspective of literary history. The paper seeks to establish the distinctive patterns as to the Serbian literature and its historical grounds of development. Special attention is given over to the concepts set up by Jovan Skerlić and Jovan Deretić, as well as those provided by a literary theorist Dragiša Živković. The paper also points out the possibility of exploring and presenting Serbian literature in a contemporary fashion by employing a literary map, indicative of novel approaches and quality features within the domain of a visual study in interpreting the foregoing periods, as well as providing a more articulate profile of literary epochs, that is to say 19th and 20th century tendencies and styles.

Author Biography

Малиша Станојевић, University of Belgrade, Faculty of Philology

Малиша Станојевић рођен је у Рачи (крагујевачкој) 1949. године. На Филолошком факултету у Београду дипломирао је на групи за српскохрватски језик и југословенске књижевности. Магистрирао је на смеру за савремену српску књижевност одбраном рада „Теме и структуре наративне прозе Милице Јанковић”. На Филолошком факултету у Београду одбранио је докторску дисертацију „Краљ Петар Први као књижевни лик у писаној и усменој традицији”. Радио је на програмима радија као новинар у редакцијама „Радио Београда” и обављао је лекторске послове. Запослен је на Филолошком факултету у Београду и управник је Одсека за студентска питања. Од 2002. до 2005. године је академски управник Одсека за филологију Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. У Наставном одељењу у Крагујевцу (сада: Филолошко-уметнички факултет), на Групи за српски језик и књижевност радио је као асистент и као наставник на предмету Културна историја Срба. Оснивач је и уредник „Библиотеке Лицеј” и оснивач часописа за књижевност, уметност и културу „Наслеђе”. Уредник је у издавачкој кући „Кораци”, Крагујевац. Уредио је фотомонографију „Крагујевац” (2007), Зборник радова у спомен Радоју Домановићу (1908-2008) „Лако перо Радоја Домановића”, а уредник је Сабраних дела овог писца. Учесник је већег броја научних скупова, књижевних вечери, а одржао је већи број предавања из области српске књижевности и културне историје Срба. Објављене књиге: Портерт народнога краља, Трагом српскога вожда (монографије), Осено дрво живота (алегорично-поетски роман), Месец у сламеном шеширу (књига песама), Епохе и стилови у српској књижевности 19. и 20. века (приредио са Слободаном Лазаревићем). Објавио је већи број научних радова, студија, есеја, приказа, критика, рецензија, кратких прича, песама, текстова у области уметности и културног стваралаштва у многим значајним листовима и часописима. Заступљен је у Библиографском речнику Међународног славистичког центра, Београд, 2005. и Библиографском речнику Центра за митолошке студије Србије, Рача, 2006. Бави се проучавањем савремене српске књижевности и културне историје Срба. Члан је Удружења књижевника Србије и Савета Центра за митолошке студије Србије.

References

Јован Скерлић, Историја нове српске књижевности, Београд, 1997.
Јован Скерлић, „Научни метод књижевне историје од Жоржа Ренара“ (1900), Писци и књиге, VI, Београд, 1964.
Јован Деретић, Историја српске књижевности, Београд, 2002.
Драгиша Живковић, Европски оквири српске књижевности, књ. I, Београд, 1997.
Стојан Новаковић, Историја и традиција, Београд, 1982.
Ђерђ Лукач, Историјски роман, Београд, 1958.
Арон Гуревич, Категорије средњовековне културе, Нови Сад, 1994.
Иполит Тен, „Увод у историју енглеске књижевности“, Есеји, Београд, 1969.
Х. В. Јансон, Ентони Ф. Јансон, Историја уметности, Београд, 2005.
Малиша Станојевић, Слободан Лазаревић, Епохе и стилови у српској књижевности 19. и 20. века, Београд – Крагујевац, 2002.
Критички термини историје уметности, (приредили Роберт С. Нелсон и Ричард Шиф), Нови Сад, 2004.
Антоан Компањон, Демон теорије, Нови Sад, 2001.

Published

10-21-2009

How to Cite

Станојевић, М. (2009). STUDY IN EPOCHS AND STYLES OF SERBIAN 19TH AND 20TH CENTURY LITERATURE. Nasleđe, 6(13), 45–60. Retrieved from http://nasledje.kg.ac.rs/index.php/nasledje/article/view/189