АНАЛИЗА ЈЕЗИКА МЛАДИХ
ТЕНДЕНЦИЈE ТВОРБЕ NOMINA LOCI И NOMINA PECUNIAE У НЕМАЧКОМ И СРПСКОМ ЈЕЗИКУ
Кључне речи:
језик младих, деривациона творба, творбени суфикси –i и –o у немачком језику младих, творбeни суфикси -(ар)ка, -ка, –џа; –а, – ана, - ара, и –алицаСажетак
У предметном раду смо се определили за анализу творбене структуре именица у српском и немачком образованих суфиксалним творбеним начином и то првенствено у језику младих. У раду је приказана анализа суфиксалне творбе именице типа nomina loci и nomina pecuniae са семантичког и творбеног аспекта у српском језику са творбеним суфиксима за: -(ар)ка, -ка, –џа; –а, – ана, - ара, и –алица, који су еквивалентни именичким творбеним суфиксима –i и –o у немачком језику младих.
Референце
Бугарски 2003: Ранко Бугарски, Жаргон, Лингвистичка студија, Београд.
Диршајд 2007: Dürscheid, Christa, Jugendsprache als Forschungsgegenstand: www.ds.uzh.ch/lehrstuhlduerscheid/docs/duerscheid-JSFG-06.pdf .
Клајн 2003: Иван Клајн , Творба речи у савременом српском језику Други део Суфиксација и конверзија, Београд .
Костић 2001: Јелена Костић, „Нове методе у изучавању творбе речи“, Српски језик 5/1-2.
Моч 1998: Wolfgang Motsch, Deutsche Wortbildung in Grundhzügen, 2., überarbeitete Auflage, Berlin, New York.
Петронијевић 2000: Božinka Petronijević, Deutsche –i und –o- Derivate. Neue Tendenz in der Wortbildung des Deutschen? Beograd.
Флајшер 1995: Wolfgang Fleischer, Wortbildung der deutschen Gegenwartssprache, Leipzig.
Ћорић 2008: Божо Ћорић, Творба именица у српском језику: (одабране теме) Друштво за српски језик и књижевност Србије, Београд.
Ћорић 1999: Божо Ћорић, Принципи творбене анализe стране лексике У: Српски језик број 4/1-2, 227-243.
Ћорић 1991: Божо Ћорић, О неким творбеним моделима са становишта језичке економије. Научни састанак у Вукове дане 20/2, 325-334.
Ћорић 1995: Божо Ћорић, О неким специфичностима суфиксалне деривације именица у српском разговорном језику. Књижевност и језик 42/1-2, 35-41.