ДЕФИНИСАЊЕ СЕМАНТИКЕ ГЛАГОЛСКИХ ВРЕМЕНА ПОМОЋУ ТЕРМИНА „ОСНОВНО“, „ПРАВО“, „ИЗВЕДЕНО“, „НЕПРАВО“
Кључне речи:
презент, основно/изведено значење глаголског времена, језгрено значење, мотивисаностСажетак
Овај рад анализира шта се у савременој лингвистичкој литератури подразумева под основним и изведеним значењима глаголских времена. На примеру презента у енглеском језику показаћемо како се описује глаголско време у дескриптивним граматикама. Циљ нам да покажемо да најновија сазнања когнитивне лингвистике наговештавају да је могуће довести у везу сва значења глаголског времена, односно да постоји мотивисаност, тј. образложеност семантике и прагматике овoг глаголског облика. Ова се мотивисаност показује на нивоу који је дубљи од темпоралне референције. Тај дубљи ниво назваћемо јединственим, језгреним значењем. Сматрам да је неопходно експериментално проверити у наставној пракси потенцијалну педагошку вредност објашњења која би се заснивала на овим увидима.
Референце
Биник 1991: R. Binnick, Time and the verb, Oxford: Oxford University Press.
Боерс и Линдстромберг 2006: F. Boers i S. Lindstromberg, Cognitive linguistic applications in second or foreign language instruction: Rationale, proposals and evaluation, u Kristiansen, G., Archard, M., Dirven, R., & Ruiz de Mendoza Ibáñez, F.J. (Eds.) Cognitive linguistics: Current applications and future perspectives, Berlin/New York: Mouton de Gruyter, 305-355.
Гринбаум и Кверк 1990: S. Greenbaum, R. Quirk, A student’s grammar of the English language, London: Longman.
Даунинг 2002: А. Downing, P. Locke, English grammar, Oxon: Routledge.
Лангакер 2008: R. Langacker, Cognitive grammar as a basis for language instruction, u Robinson, P. i Ellis N. (ur.) Handbook of cognitive linguistics and second language acquisition. New York: Routledge, 66-88.
Лич 1971: G. Leech, Meaning and the English verb, London: Longman.
Mихелис 2006: L. Michaelis, Tense and time, u B. Aarts & A. MacMahon (eds) The Handbook of English Linguist